Muzeum_Polskiej_Wódki_2

JAK ROZWIJA SIĘ PRAGA?

Stara Praga zmienia swoje oblicze. Od kilku lat trwają prace zmierzające do odnowienia tej historycznej dzielnicy Warszawy. Istotną częścią programu rewitalizacji, zaplanowanego do 2022 roku, będzie stworzenie nowych obiektów kultury – powstanie tu m.in. centrum kultury z salą koncertową i siedzibą Sinfonii Varsovii oraz otwarcie Muzeum Polskiej Wódki.

 

Projekt Muzeum Polskiej Wódki ma przywrócić świetność Wytwórni Wódek „Koneser”. W ramach akcji „POSZUKIWANY/POSZUKIWANA” każdy obywatel może zgłosić zabytkowy eksponat, który zasili zaplecze placówki.

 

Praga z roku na rok zmienia się i przyciąga coraz więcej turystów. Klimat starych kamienic połączony z powstawaniem nowych obiektów sprawia, że prawobrzeżna Warszawa zaczyna żyć. Wśród obiektów, które mają szansę uczynić Starą Pragę jest wytwórnia wódek.

 

Historia tego zakładu sięga końca XIX wieku. To tu produkowano wódki czyste, gatunkowe i winiaki. W tym miejscu powstawały receptury wielu znanych marek, takich jak Luksusowa czy Wyborowa. Waldemar Golik w Koneserze pracuje od lat, zajmował niemal wszystkie możliwe stanowiska, więc o produkcji wódki wie wszystko. Z nieskrywanym sentymentem wspomina stare czasy. – Praca w Warszawskiej Wytwórni Wódek Koneser to był wielki prestiż. Kiedy mówiłem, że zarabiam 50 zł na dzień, nikt nie chciał mi uwierzyć. Jednak za dobrą stawką szła także duża odpowiedzialność. Rotacja ludzi była spora, ponieważ nie każdy nadawał się do tej pracy. Należało być solidnym, bardzo dokładnym, odpowiedzialnym i odpornym na pokusy alkoholowe. Najlepiej radziły sobie z tymi oczekiwaniami kobiety, dlatego stanowiły przeważającą część pracowników.

 

W 2007 roku fabryka zakończyła działalność. Ten historyczny obiekt ma teraz szansę znów zaistnieć, wszystko dzięki Muzeum Polskiej Wódki. Andrzej Szumowski, Prezes Stowarzyszenia Polska Wódka, nie ma wątpliwości, że to najlepsza lokalizacja dla muzeum poświęconego narodowemu trunkowi Polaków. – Wytwórnia Koneser przez swoją historię, wyjątkową architekturę, a nawet nazwę, reprezentuje to, co jest kwintesencją polskiej wódki: tradycję, unikalność i jakość. Równocześnie jest to przestrzeń dająca szerokie możliwości, by historyczne elementy połączyć ze współczesnością. W ciągu kilku lat „Koneser” stanie się nowoczesnym centrum mieszkalno-handlowym z atrakcyjną ofertą rozrywkową i kulturalną. Muzeum Polskiej Wódki idealnie wpisuje się w koncepcję tego miejsca.

 

Akcja „POSZUKIWANY/POSZUKIWANA” zachęca do przekazania eksponatów, które trafią do muzealnej galerii. Oczywiście muszą być one związane z tematyką polskiej wódki.

 

Źródło: Muzeum Polskiej Wódki

 

 

 

Jedna myśl na temat “JAK ROZWIJA SIĘ PRAGA?”

  1. Pingback: SEO

Dodaj komentarz